Çıyan İlaçlama - Çıyan ile Mücadele | SEBA İLAÇLAMA

Çıyan İlaçlama

Çıyan İstanbul’da sıklıkla mücadele ettiğimiz haşere türüdür. Ev, İşyeri, bahçe, villa, gıda işletmeleri ve daha birçok yerde çıyan ilaçlama yapmaktayız.

Çıyan, kırkayak haşeresiyle karıştırılsa da birbirinden farklıdır. Kırkayak siyah ve kahverengi, 4 cm’den küçük omurgasız böceklerdir. Vücudunun her halkasında iki çift ayağı vardır, çıyanlar da ise tek çift ayak bulunur. Bu özelliğiyle çıyanlar ayırt edilebilir. Çıyan, kırkayak böceğine göre daha zararlıdır. İnsanları ısırır ve zehirlidir.

Çıyan haşeresinin yaşam alanları çayır, yeşil alanlar, orman, taş ve duvar dipleri, ağaç kavukları ve rutubetin bol olduğu toprak alanlardır. Çıyanlara iç mekanlarda ise süpürgeliklerde, pencere ve kapı aralarında, bodrum oyuk ve garaj gibi yerlerde duvarlarda yürürken de rastlanabilir.

Çıyan ilaçlama

Çıyan ilaçlaması nasıl yapılır?

İstanbul ilaçlama şirketi SEBA İlaçlama, çıyan ilaçlamada ortam şartlarına uygun kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemini kullanır. Son teknoloji ekipmanlar ile çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen, Ziraat Mühendislerimizce hazırlanan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı biyosidal ürünler, ilaçlar kullanır.

Çıyan ile bireysel mücadele pek mümkün değildir. İnsanlar için oldukça tehlikeli olan çıyanlardan kesin olarak kurtulma şekli profesyonel bir ilaçlama firmasına çıyan ilaçlaması yaptırmaktan geçer. Çıyanlar zehirli canlılar olduğu için yanlış yapılan bir işlem çıyanların ilaca karşı bağışıklık kazanarak daha da çoğalmasına ve en önemlisi ortamda bulunan insanların hastalanmasına yol açabilir.

7/24 ilaçlama servisi

Çıyan ilaçlama fiyatları

İlaçlama firmamız, ilaçlama yapılan yerin metrekaresine, ilaçladığı haşere türüne ve ilaçlama yöntemine göre fiyat belirler. Hizmet verdiğimiz İstanbul tüm ilçe ve semtlerinde aynı fiyat politikasını uygularız.

Çıyan ile mücadelede ekonomik fiyatlarla ilaçlama yaparak kesin sonuç elde ediyoruz. 16 yıllık deneyimimizle sizlere 6 ay garantili ilaçlama hizmeti sunarak %100 müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. 7 gün 24 saat çıyan ilaçlama ihtiyacınız için bize ulaşarak ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ev çıyanı, evlerde en sık rastlanan çıyan türlerinden biridir. Mutfak, banyo, depo, bodrum katı ve inşaat alanlarında sıkça görülür. Bunun yanında çöplerin dibi, odun yığınlarının altı, kayalar, ağaç gövdelerindeki yarıklar, lağım kanalları, atık su boruları çıyanların en sevdiği yerlerdir.

Gider böcekleri olarak da bilinen çıyanlar genelllikle yaz aylarında bahçeli veya nemli mekanlarda daha çok görülür. Rutubetli ortamları çok sevdiklerinden bu bölgeler mümkün olduğunca havalandırılmalı ve güneş girmesine imkan tanınmalıdır.

Banyo giderleri, tuvalet gideri, klozet kapağı gibi noktaları kapalı tutmak gerekir. Kapı altları, pencere pervazları, balkon kapıları, duvar çatlakları ve yarıkları gibi yerler tedbir amacıyla mutlaka kapatılmalıdır.

Ev çıyanları hariç diğer tüm çıyan türleri nadiren iç mekanlarda görülürler. Dış alanlarda ise toprakla teması olan rutubetli yerlerde yaşarlar. İç alanlarda ise garaj, bodrum katı, çatı katı, kapı ve pencere aralarında, süpürgeliklerde ve duvarlarda yürürken görülürler.

Çıyanlar 1 yıldan fazla yaşayabilirler. Genellikle geceleri aktif olurlar ve sıcak havalarda ortaya çıkarlar. Çıyanlar yaz mevsiminde genellikle yeşilliğin bol olduğu arazilerde görünürler.

Çıyanlar etçildir ve böcekleri yiyerek beslenirler. Örümcek, hamam böceği, gümüşcün, solucanlar onun için en lezzetli yiyeceklerdir. Çıyanlar ayaklarında bulunan zehirler ile avını etkisiz hale getirdikten sonra beslenir.
Çıyanlarda 20 ile 350 arasında değişen bacak bulunur; kırkayaklarda ise bacak sayısı 750’yi bulabilir. Üstten bakıldığında çıyanların bacakları gövdeden yana doğru uzanır ve kolayca görülür; ancak kırkayakların bacakları gövdelerinin altına doğru uzanır.

Çıyanlar oldukça hızlı hareket ederken kırkayak yavaştır.

Çıyanlar ısırabilir; kırkayak ısırmaz.

Çıyanların antenleri kırkayaklarınkine kıyasla daha uzundur.

Kırkayak daha ufak yapılır, vücudu kıllarla kaplı, daha parlak renge sahiptir.

Çıyanlar zehirlidir, avlarına karşı ve savunma amacıyla zehir kullanır. Zehirleri insanları öldürmez, insanlara karşı ölümcül bir tehlikesi bulunmamaktadır.
Her ne kadar zehirli olsalar da çıyan zehri insanlarda ciddi sağlık sorunları meydana getirmez. Çıyan ısırması durumunda genellikle bir arı sokmasından biraz daha fazla acı hissedilir.

Çıyan zehri alerjik hastalığı olanlarda, yaşlı ve çocuklarda sağlık problemine neden olabilir. Çıyan sokması halinde her ihtimale karşı bir Sağlık Kuruluşuna gitmekte fayda vardır.

Çıyan ısırması (sokması) sonucu derinin dokusu bozulur ve çürür. Çıyanlar deriyi delerek derinin altına zehrini enjekte ederler.

Çıyanın ısırdığı yerde birbirine benzer iki küçük delik görülür.

Yoğun kaşıntı ve yanma hissi, şişlik, kızarıklık ve morarma, çarpıntı, mide bulantısı ve kusma, şiddetli ağrı, baş ve göğüs ağrısı, eklemlerde ve kaslarda kasılma gibi belirtiler varsa çıyan sokmasından söz edebiliriz.

Çıyanın ısırdığı bölgeyi sabunlu su ile yıkayarak sokulan yere buz tutarak zehrin akışını engelleyin. En yakın Sağlık Kuruluşuna giderek tıbbi yardım isteyin.
Mukavva üzerine tutkal sürerek kendi yapışkanlı tuzağınızı hazırlayabilir ve çıyanların geçebileceği noktalara yerleştirebilirsiniz.

Çıyanları yok etmenin, öldürmenin en etkili yolu profesyonel ilaçlama şirketinden yardım almaktır.

Ücretsiz Keşif

Çıyan ilaçlama ihtiyaçlarınız için formu doldurarak bizden ücretsiz teklif alın.

WhatsApp Destek