Haşereler ile Mücadele ve İlaçlama Yöntemleri | SEBA İLAÇLAMA

İlaçlama Yöntemlerimiz

Haşereler ile Mücadele ve İlaçlama Yöntemleri

Haşere mücadelesi, haşerelerin insanların yaşam alanlarında görülmesini, üremesini engellemek ve güvenli bir şekilde haşereleri yok etmek için alınan tedbirlerin tümünü içerir. Haşere ile mücadelede kontrol yöntemleri fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadele olmak üzere üç şekilde yapılır.

Haşereler ile Fiziksel Mücadele Yöntemi; uçan ve yürüyen haşereler ile kemirgenlerin insanların yaşam alanlarına girişlerini ve üreme alanı edinmelerini engellemek için alınan bazı önlemleri kapsayan mücadele yöntemidir.

Pencerelerin tellerle kapatılması, kapı altlarının kapatılması, duvar ve fayans gibi yerlerdeki çatlak ve yarıkların doldurularak kapatılması, çöplerin düzenli ve sık sık kaldırılması, gıda maddelerinin muhafaza edilmesi, haşere kovucuların, kapan ve fare istasyonlarının kullanılması gibi haşereye yönelik önleyici tedbirlerle fiziksel mücadele mümkündür.

Haşereler ile Biyolojik Mücadele Yöntemi; haşerelerin üreyebilme yeteneklerini yok etmek amacıyla ve larva dönemlerinde üreme yerlerine karşı yapılan mücadele yöntemidir.

Bu mücadele yönteminde su birikintileri, bataklıklar, sazlık alanlar, dışarı akan kanalizasyon birikintileri, çöplükler gibi üreme yerlerine üreme yeteneklerini bozan özel formülasyonlar kullanılarak tedbirler alınır.

Haşereler ile Kimyasal Mücadele Yöntemi; sentetik olarak üretilen ilaçlar (biyosidal ürünler) kullanılarak yapılan haşere mücadele yöntemidir. Farklı şekillerde yapılır.

Üreme alanlarına larvasit ilaçlama uygulaması; çöplük, gübrelik, su birikintileri, foseptik çukuru ve kanalizasyon gibi sınırlı ve kontrol edilebilir alanlarda özellikle kara sinek ve sivrisineklerin yumurta ve larvalarını öldüren larvasit etkili ilaçlarla üremeyi durdurmakta en etkili yöntemdir.

Dinlenme ve barınma alanlarına yapılan uygulama; spreyleme (püskürtme) halinde satıhlara kalıcı etkisi 2 aya kadar devam edebilen ilaçlar metrekareye belli dozda düşecek şekilde atılmalıdır. Aksi halde kısa zamanda bağışıklık gelişir ve ilaç etkisiz kalır.

Hacimsel mücadele; uçan haşerelerin yoğunluğunu düşürmek için açık saha uygulamasıdır. İki ayrı şekilde uygulanır.

  1. Termal Sıcak Sisleme (FOG); motorlu makinelerle bu sistem için üretilmiş ani etkili ilacı mazotla karıştırıp sıcak duman içinde ilacın belli süre havada asılı kalarak uçan haşerelerin yoğunluğunu düşürme de kullanılır. Kanalizasyonlar, oteller, eğlence parkları, golf sahaları, askeri alanlar, tatil kamp ve köyleri, yeşil alanlar ve ormanlar, bataklıklar, yazlık ve kışlık alanlarda haşerelerle hacimsel mücadele yapılır.
  2. Soğuk Sisleme (ULV); Motorlu makinelerle kalıcı veya ani etkili, havada buharlaşan tipte ilaçları su ile seyrelterek atma işlemidir. Haşere popülasyonlarının artmasıyla el tipi ULV cihazlarıyla ev, ofis, iş yeri gibi kapalı alanlarda sisleme ilaçlama yapılır. Halk arasında buharlı ilaçlama yada dumanlama diye de bilinir. Diğer adı da alan spreylemesidir.

Zehirli Yem Uygulaması; kemirgenlerle mücadelede en sık başvurulan yöntemdir. Bu yöntemle zehirsiz yem ile beslenmeye alıştırılan sıçanlara daha sonra zehirli yem sunularak öldürülür. Mum blok, fare pastası, fare macunu gibi ilaçlarla uygulama yapılır. Diğer haşereler üzerinde kullanılan çeşitleri de bulunur.

Yapışkan Jel Uygulaması; özellikle farelerde uygulanan bu yöntemde yapışkan jel bir yüzeye yayılarak ortasına yem konulmakta ve yem için gelen fare jel tuzağa yapışarak etkisiz hale gelmektedir.

İlaçlama Yöntemleri

Sıvı İlaçlama

Sırt pompası (ilaçlama makinesi) yardımıyla haşere ilaçlarının su ile seyreltilerek mekanik aparatlar ile açık yada kapalı alanlara uygulanmasıdır. Sıvı ilaçlama püskürtme şeklinde kullanılan bir ilaçlama yöntemidir. İlaçlama makinesi ile böcek ve haşerelerin geçiş yollarına ve yuvalarının olduğu yerlere su ile seyreltilen ilaç püskürtülerek uygulama yapılır. Böceklerin direncine göre seçilen böcek ilacı ile yapılan sıvı ilaçlama kokulu yada kokusuz ilaçlama olarak iki şekilde uygulanabilir.

Sıvı ilaçlama, ev, bahçe, iş yeri, tarla, ofis, pastane, sağlık ocağı, hastane, fırın, cafe restoran, okul, otel, kreş gibi birçok açık ve kapalı alana uygulanabilir.

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama sıvı şekilde püskürtme yöntemiyle uygulanmaktadır. Çok etkili bir ilaçlama yöntemi olduğundan kısa zaman içinde sonuç alınır.

Kokulu ilaçlama yöntemiyle her tür böcek ve haşere yok edilebilmektedir. Ancak bazı böcek ve haşereler için kokulu ilaçlama yapılır. Uygulama sonrası ortamdan 4-5 saat kadar uzaklaşmalı ve kapı pencere kapalı tutulmalıdır. Daha sonra ortam en az 2 saat havalandırılmalıdır. Kokulu ilaçlama yapılan alandaki tüm gıda malzemeleri ve mutfak araç-gereçleri kapalı bir yerde muhafaza edilmelidir.

Jel İlaçlama

Özel yapılı ilaçlar olan jel ilaçlar ile yapılan jel ilaçlama kokusuzdur. Ortamdan ayrılmanız gerekmez. Her haşere ve böcek için kullanılmaz, özellikle hamam böcekleri ve türleri için çok etkili bir yöntemdir.

Jel ilaçlama yönteminde ilaçlı yemi yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür. Diğer haşereler ölen böceği yer ve yiyen böceklerde ölür. Bu döngü zincirleme olarak devam eder. Uzun süre etkili çevre ve insan için sağlıklı bir ilaçlama yöntemidir.

Kemirgen İlaçlama

Kemirgenler fare ve fare türlerini, sincapları, tavşanları ve diğer kemirici hayvanları içermektedir. Kemirgen ilaçlama da sıvı şekilde kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemleri yaygın olarak kullanılmakla birlikte tuzak, kapan ve fare istasyonu gibi uygulamalarla da kemirgenlerle mücadele edilmektedir.

7/24 ilaçlama servisi

Böcek İlaçlama Aşamaları

Böcek ve haşerelerden etkili bir şekilde tamamen kurtulabilmeniz için SEBA İlaçlama olarak üç aşamalı yol izlemekteyiz:

  1. Keşif aşamasında ev, iş yeri ve diğer tüm yaşam alanlarınızda profesyonel ekibimizce incelemeler yapılarak böcek ve haşerelerin türü belirlenir, yoğunluk derecesi ile birlikte yuvaları tespit edilerek gerekli bilgiler not edilir.
  2. Karar aşamasında alınan notlar ışığında ilaçlamanın nasıl yapılacağı, hangi ilaç ve yöntemin kullanılacağına dair kararlar alınarak size en uygun fiyat ve çözüm teklifinde bulunuruz.
  3. Uygulama aşamasında ise sizinle kararlaştırılan bir gün ve saatte uzman ekibimiz tüm hazırlıklarla birlikte ilaçlama işlemine geçer ve haşerelerin yok olmasını sağlar.

Ücretsiz Keşif

Tüm ilaçlama ihtiyaçlarınız için formu doldurarak bizden ücretsiz teklif alın.

WhatsApp Destek