Kene ısırması nasıl anlaşılır? Kene ısırması belirtileri nelerdir? | SEBA İLAÇLAMA

Kene ısırması nasıl anlaşılır? Kene ısırması belirtileri nelerdir?

Bir kenenin insanı ısırması ile kan emmesi sonucu Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı belirtileri ortalama 3 gün içinde ortaya çıkar. Kene insan derisine yapışır, kafasını derinin içine sokar ve orada kalarak beslenir. Keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerek aldıkları virüsleri insanlara bulaştırır. Kene ısırması ile insanlara geçen bu virüsler insanlarda ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilir. Kene sokması ile ortaya çıkan en ciddi hastalık Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) kanamalarla seyreden ciddi bir hastalıktır.

Kene hareketleri sıcak iklimde artar. Haziran – Temmuz ayları arasında olgu sayısı fazladır. KKKA virüsünün bulaşmasında tavşan, kirpi, sincap ve kargaların da çoğaltıcı konaklar olarak etkisi vardır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı açısından risk grubunda olanlar;

  • Kırsal kesimde yaşayan, hayvancılıkla uğraşanlar
  • Çalılık ve otların olduğu yerlerde çayırlarda piknik, av ve çeşitli nedenlerle bulunanlar
  • Veteriner, avcı, kasap ve çiftçi gibi mesleki olarak havyanlarla uğraşanlar
  • Doktor, hemşire, sağlık memuru gibi sağlık görevlileri

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının belirtileri arasında iştahsızlık, baş ağrısı, üşüme, terleme, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, bel ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kusma ve bazen ishal şikayetleri görülür. Birkaç gün geçtikten sonra gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal kanamalar, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, deride ciddi morarmalar, şiddetli burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan bulunması gibi ciddi kanama bozuklukları görülebilir.

Bu belirtileri fark ettiğiniz anda tedavi için mutlaka en yakın hastane yada sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Kene ile mücadelede ekonomik fiyatlarla ilaçlama yaparak kesin sonuç elde ediyoruz. 16 yıllık deneyimimizle sizlere 6 ay garantili ilaçlama hizmeti sunarak %100 müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. 7 gün 24 saat Kene İlaçlama ihtiyacınız için 0(850) 471 07 97 telefon hattımızdan ya da 0(539) 674 07 97 WhatsApp hattımızdan bizimle iletişime geçerek ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

Kene ısırması nasıl anlaşılır? Kene ısırması belirtileri nelerdir?

Benzer Yazılar

Yorum yok

ilk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Lütfen isim giriniz. Lütfen geçerli bir email adresi giriniz. Lütfen bir mesaj giriniz.
WhatsApp Destek