Tahta Kurusu İlaçlama - Tahta Kurusuna Kesin Çözüm | SEBA İLAÇLAMA

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta kurusu sadece memeli canlılardan ve kuşlardan kan emerek yaşayan dış parazitlerdir. Şekil itibari ile de 6 ayaklı ve oval yapıları bulunur. Kendi ağırlıklarının 5-6 katı kan emebilen tahtakuruları oldukça fazla tehlike içerirler. Ezilerek öldürüldüğünde kan görülen ve pis koku çıkaran tahtakurusu ile mücadele zordur.

İnsanlar için büyük tehdit demek olan tahtakurusu taşıdığı birçok mikrobu kişilere, ısırarak bulaştırmasıyla çok ciddi hastalıklara sebep olur. Tahta kurusu ısırığı kabarıklık, kaşıntı, kızarıklık hisleri oluşturur.

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta Kurusu Neden Olur?

Tahta kurusu sıklıkla hijyen ve temizlik açısından yetersiz alanlarda bulunur. Otel, yatakhane, yurt, apartman gibi toplu yaşam alanlarında yaygın olarak görülürler.

Ayrıca taşıma yoluyla yaşam alanlarımıza girebildikleri gibi büyük istilalara sebep olabilirler. Tahta kurusunun başka insanlardan taşıyacağı ve size bulaştıracağı hastalıklardan korunmak için, mutlaka tahta kurusu ilaçlama uygulaması yaptırılmalıdır.

Sıcak ve nemli ortamlarda gelişen tahta kuruları özellikle su tesisatının geçtiği yerlerden ve bu bölgelerin yakınındaki yarık ve çatlaklardan mekanlara girerler.

Tahta Kurusu ilaçlaması nasıl yapılır?

İstanbul ilaçlama şirketi SEBA İlaçlama, tahta kurusu ilaçlamada ortam şartlarına uygun kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlama yöntemini kullanır. Son teknoloji ekipmanlar ile çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen, Ziraat Mühendislerimizce hazırlanan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı biyosidal ürünler, ilaçlar kullanır.

Tahta kurusu ile bireysel mücadele kesinlikle mümkün değildir. SEBA ilaçlama ekibi tahta kurusu vakalarında pencere ve kapı çerçevelerini, yatak başlıklarını, yatak altlarını, çekmeceleri, perdeleri, süpürgelikleri, pervazları, halı altlarını, duvarda asılı tabloları ve diğer mobilyaları titizlikle inceleyerek vakumlama yapar ve en etkili tahta kurusu ilacını uygulayarak ilaçlama işlemini uygular. İstilaya uğramış mekanı tahta kurusundan arındırır. Tahta kurusu ilaçlamasından birkaç gün geçtikten sonra gözlem ve inceleme yaparak kesin çözüme ulaşır.

7/24 ilaçlama servisi

Tahta Kurusu ilaçlama fiyatları

İlaçlama firmamız, ilaçlama yapılan yerin metrekaresine ve ilaçladığı haşere türüne göre fiyat belirler. Hizmet verdiğimiz İstanbul tüm ilçe ve semtlerinde aynı fiyat politikasını uygularız.

Tahta Kurusu ile mücadelede ekonomik fiyatlarla ilaçlama yaparak kesin sonuç elde ediyoruz. 16 yıllık deneyimimizle sizlere 6 ay garantili ilaçlama hizmeti sunarak %100 müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. 7 gün 24 saat Tahta Kurusu ilaçlama ihtiyacınız için bize ulaşarak ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gündüzleri ışıktan uzakta gizlenen tahta kurularının nerelerde bulunduğunu tespit etmek için geceleri evi kontrol etmek daha avantajlı olacaktır.

Genellikle koltuk ve döşemelerin arası, resim çerçeveleri, halılar, duvar ve tavanlardaki çatlaklar, yarıklar, oyuklar, kapı ve pencere pervazları, süpürgeliklerin arkası tahta kurusunun bulunduğu yerlerdir. Duvardaki priz ve elektrik düğmelerinin içlerinde de görülebilir. Bununla birlikte kıyafet içlerinde, gardıroplarda, yatak ve yorgan içlerinde, çarşafların dikiş ve kat bölgelerinde, yorgan düğme ve fermuar kısımlarında, sandıklarda, yüklüklerde ve yatağın etrafındaki alanlarda tahta kuruları gizlenirler. Tahta kurusu ayrıca bavul, çanta ve cüzdan gibi eşyalarda da bulunabilir.

Garaj, bodrum, balkon, çatı katı nemli ortamlar olduğundan tahta kurusu yuvası ve yaşamı için en elverişli yerlerdir. Etrafında kırlangıç, yarasa varlığının olması halinde apartman ve binalar da tahta kurusu istilası riskiyle karşı karşıyadır.

Evde tahta kurusu olma nedenleri arasında en önemli sebepler alınan ikinci el mobilya üzerinden ve eve gelen başka insanların üzerinden eve girmeleridir. Gezme, alışveriş, ziyaret ve misafirlik durumlarında vakit geçirdiğiniz yerlerden tahtakurusu kendi üzerinize bulaşarak evinize taşınabilirler.

Evcil hayvanların tüyleri arasında saklanarak da evlerinize taşınabilirler.

Evde tahtakurusu olmasının diğer bir nedeni de komşu evlerde de tahtakurusu olmasıdır.

Çatı, balkon, garaj, bodrum gibi yerlere yarasa, kırlangıç ve kuşların konması ile tahta kurularının eve yerleşip yuva yapması için başka bir nedendir.

Sabahları uyandığınızda vücudunuzun açık kalan belli bir bölgesinde ya da farklı bölgelerinde yoğun bir şekilde kabarıklık, kızarıklık, kaşıntı varsa, yatak çarşafında küçük kan damlaları görülüyorsa evde tahta kurusu olduğu anlaşılabilir.
Yavru bir tahtakurusu 2mm; yetişkin bir tahtakurusu ortalama 5mm boyutundadır. Tahtakurusu yumurtası ise 1mm’dir. Boyutlarının çok küçük olması sebebiyle tahta kurularının çıplak gözle görülmesi zordur. Zaten gündüz saatlerinde saklanırlar ve geceleri de ortaya çıksalar bile kolay fark edilemezler.
Tahta kuruları uçamaz ya da zıplayamaz. Kanatları olmayan tahta kurusu zıplamaz ve uçma gibi özelliği yoktur.
Biberiye, okaliptüs ve lavanta yağlarının güçlü kokusu ve nane, zerdeçal, karanfil tahtakurusu tarafından sevilmez. Ayrıca yüksek ısıda buhar ve güneş ısısından hoşlanmazlar. Genel olarak tahta kurularını uzaklaştırmak için bu yöntemler kullanılsa da tahta kurusu sorununa kesin çözüm getirmez.
İnsan vücudunda geniş kıllar gibi yuva yapabileceği uygun bölgeler bulamadığı için tahta kurusu insan vücudunda yaşamaz. İnsanları sadece geçici konak olarak kullanırlar.
Ortalama 120 C° ’nin üzerindeki sıcaklıklarda ölen tahta kurusunu yok etmek için bir buhar makinesi gerekir. Buhar tahta kurularını öldürür. Çamaşır makinesi bu sıcaklıklara çıkamadığı için tahta kurusunu öldürmek için yeterli değildir.
Tahta kuruları sadece kan ile beslenirler. Bazı insanların kanı onlar için daha lezzetli ve çekicidir. Öncelikle 0 kan grubuna sahip insanları sever. İkinci sırada ise A grubu kana sahip insanlar gelir.

Tahta kurusu, kan gruplarına göre salgılanan farklı bazı maddeler sayesinde hangi insanı tercih edeceğini anlıyor.

Tahta kurusundan hastalık bulaşmaz ancak cilt tahrişlerine, psikolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. İnsanları ısıran tahta kurusu deri üzerinde kaşıntı, kabarıklık, kızarıklık ve acı hissi oluşumuna neden olabilir. İyileşme sonrası ciltte iz kalabilir.
Hayır. Aksine aydınlık ortamlardan uzaklaşır. Tahta kurusu ışığı sevmez.
Hayır, yemez; sadece kan ile beslenir. Tahta yiyen tahta kurdudur.
Tahta kurusunu öldürmek için tahtakurusu görülebilecek her eşyaya 120 C° ’nin üzerindeki sıcaklıkta buhar makinesi ile buhar vermek, güneşli bir günde havalandırmak, – 20 C° ve daha düşük sıcaklıkta donmalarını sağlamak, tahta kurusu ilacı kullanmak gibi birkaç yöntem bulunuyor ancak bu yöntemler tahta kurusu ile mücadelede kesin çözüme ulaştırmayabilir.

Tahta kurusu istilasını yok edip zahmetsizce tamamen kurtulmak için Sağlık Bakanlığı Onaylı ve ruhsatlı profesyonel tahta kurusu ilaçlama hizmeti almanız doğru karar olacaktır.

Tahta kurusu zehirli değildir ama salgıları alerjiktir. Tahta kurusunun ısırması sonucu kızarma, kabarıklık, kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. Özellikle astım ve alerjisi olan kişiler dikkat etmelidir.
Tahta kurusu çok çabuk yumurta bırakan ve hızlıca üreyebilen canlılardır. Önlem alınmazsa kısa sürede bulunduğu ortamın her alanına yayılabilirler.
Herhangi bir böcek ile tahta kurusu ısırığını ayırt etmek zordur. Isırıklara maruz kalan vücudun açık bölgelerinde küçük kırmızı çizgiler halinde ya da üst üste görünür.

Tahta kurusu ısırığı nasıl anlaşılır? En yaygın belirtisi kaşınmadır. Kaşınan bölgede yanma ve ağrı hissi oluşabilir. Kabarık kızarıklıklar, cilt bölgesinde su kabarcıkları oluşabilir. Tahta kurusunun ısırdığı bölgelerde kanlanmalar da görülebilir.

Tahta kurusu ısırıkları vücudun herhangi bir yerinde olabilir ama çoğunlukla ciltte kan damarlarına yakın olur. Tahta kuruları derinin içine girerek bir kan damarına ulaşmak için ısırmak zorundadırlar. Örneğin; yüz, boyun, eller, kollar, omuzlar, bacaklar…

Tahta kurusu ısırıkları eğer alerjik durum söz konusu değilse, en fazla iki hafta içerisinde kendi kendine tamamen iyileşir.

Ücretsiz Keşif

Tahta kurusu ilaçlama ihtiyaçlarınız için formu doldurarak bizden ücretsiz teklif alın.

WhatsApp Destek